Maitsete väärtustamine

OIVALISED MAITSED SAAVUTATAKSE DETAILIDEGA

Just pisiasjad on need, mis eristavad tavalist einet meeldejäävast. Seda arvestades on olulised kõik aspektid – alates toidu päritolust kuni serveerimiseni. Meie seadmed ja teie oskused lubavad ka kõige vintskemast lihatükist mureda ja pehme hautise võluda, suussulavast šokolaadikoogist rääkimata.

1. samm: Päritolu

Mõistes ja väärtustades seda, kust teie toit tuleb, võite avastada, kuidas maitseid kõige paremini, tervislikumalt ja jätkusuutlikumalt talletada. Meie vaatame köögist kaugemale, alustades juba toidu päritolust. See tähendab pinnast, kus teie puuviljad ja juurviljad kasvavad. See hõlmab loomade eluviisi – seda, kust pärinevad liha- ja piimasaadused.

Pooleks lõigatud avokaado

Kvaliteet enne kvantiteeti

Maitse loomine saab alguse juba enne toiduvalmistamist. Toidu jaoks koostisaineid valides seadke kvaliteet kvantiteedist kõrgemale – vaid nii saavutate maitsvama ja tervislikuma toidu. Näiteks on avamaatomatite C-vitamiini sisaldus kasvuhoonetomatite omast kaks korda kõrgem. Suurem on ka selliste tomatite maitset ja lõhna andvate antioksüdantide sisaldus. Seega tuleks parima toidu saamiseks valida vaid kvaliteetseid koostisaineid.

Salat klaasist kuubikus, mis tähistab maitsete väärtustamises toorainete sammast

Avastage tõeline maitse

Isegi mõned aastakümned tagasi maitses meie toit täiesti teistmoodi. Seda eeskätt tänu kunstlike maitseainete kasutamisele. Source'is, meie esimeses Tasteology episoodis, vaadeldakse seda nähtust lähemalt. Vestlesime Mark Schatzkeriga, kes on selle teemaga hästi kursis. Tema nägemus aitab ka teil tõelist toidumaitset paremini hinnata – see on tähtis teadmine toiduainete valimisel.

Värskete rediste kimp
MyAEG rakendus

Kasutage häid toiduaineid ning inspireerivaid ideid ja oivalisi retsepte.

MyAEG rakendus ipad-is

Sööge kohalikku toitu. Sööge hooajatoitu.

Kvaliteetne toit tähendab eelkõige loomulikku hooajalisust ja on kohalik. Kui "värske" tomat supermarketis lettidele jõuab, on ta kuni 9 päeva vana. Pärast korjamist jätkavad puu- ja juurviljad küpsemist. Seega kohaliku tooraine eelistamine tähendab, et see on kuni 55% toitaineterikkam.

Laadige alla iOS-i jaoks Laadige alla Androidi jaoks

Liha-meisterkokk Ludwig Maurer ja wagyu veis
Saage tuttavaks

Liha-meisterkokk Ludwig Maurer on ühtaegu ka Wagyu veiste kasvataja

MILLEST ON TEHTUD MEIE TOIT

Öeldakse, et sa oled see, mida sa sööd. Kuid sama kehtib ka toidu enda kohta. Näiteks on viljakatel muldadel kasvanud marjad toitainerikkamad kui kurnatud pinnases kasvanud. Liha- ja piimasaaduste maitset mõjutab loomade eluviis. On suur erinevus rohumaadel kasvanud või teraviljal söödetud loomade liha vahel. Vahet võib märgata nii liha struktuuris kui vitamiinide, mineraalide ja hapete tasemes.

2. SAMM: JAHUTAMINE

Õige jahutamine parandab toidu maitset juba enne seda, kui te küpsetamisega algust teete. Puuvili maitseb otsekui äsjakorjatud, liha püsib õrn ja lõunasöögist üle jäänud palad oleks nagu äsja valmistatud. Toidu säilitamisvõtete tundmine tagab kõigi koostisainete püsimise võimalikult kvaliteetsetena. Seega võite te maitseid väärtustada nii enne kui ka pärast toidu valmistamist.

Värske lehtsalat

Hoidke toitu kauem värskena

Värsked puu- ja juurviljad koosnevad peamiselt veest; nende rakuseinad hoiavad kinni niiskust ja maitseid. Kui temperatuur pole piisavalt madal, võivad rakuseinad laguneda ning toidu maitse ja tekstuur kahjustuda. Mõned toiduained püsivad madalatel temperatuuridel värskemana kui teised. Näiteks lehtköögivili ja juurikad püsivad värskena 0°C juures, teisi vilju tuleks säilitada vahemikus 2°C kuni 5°C.

Jääplokk, mille sees olevad toiduained tähistavad Maitsete väärtustamise kategooria jahutussammast

Maitsete eetika

Vaadake, kuidas vähendada raiskamist ja leida uusi lahendusi järelejäänud toidu kasutamiseks. Tasteology teine episood, Jahutus, uurib seda unustatud säilitusviisi. Sest parem jahutamine tähendab maitsvamat toitu. Meie eksperdid aitavad teil leida parimaid viise, kuidas värskust kauem säilitada.

näide sellest, kuidas toiduainete eraldi säilitamine hoiab neid värskemana

PAREM SÄILITAMINE, VÄHEM RAISKAMIST

Toidu õige säilitamine vähendab ka mittevajalikke kadusid. 61% toidujäätmetest oleks välditav vaid tänu toidu õigele säilitamisele. Lihtne viis toidu raiskamise vähendamiseks on võimalikult optimaalne säilitamine. Külmikuriiulite temperatuurid võivad erineda. Kui hoiate toiduaineid sellistel riiulikõrgustel, mis on nende jaoks kõige sobivamad, võite olulisel määral äravisatava toidu hulka vähendada.

Jahutus ProFresh'iga

Kaitske maitseid ja säilitage toit kauem värskena

ProFresh külmik-sügavkülmuti

Säilitage naturaalsed lõhnad

Meie ProFresh Plus külmik-sügavkülmutite sari pakub väga paindlikke säilitusvõimalusi, et tagada toidu pikaajaline värskus. ProFresh ei kaitse üksnes toidu maitset, vaid säilitab ka selle loomulikud lõhnad. Seega lõhnab ja maitseb teie toit alati hästi.

Vale säilitamine võib toidust kaotada palju maitseid

Ludwig Maurer

Wagyu veiste kasvataja ja kokk

Kaks külmutatud kala

Säilitage värskus

Paljud toiduained säilivad kõige paremini just külmutatult – kuid ainult siis, kui seda tehakse õigesti. Aeglane külmutamine tekitab suuri jääkristalle, mis võivad toidu loomulikku tekstuuri ja maitset rikkuda. Meie TwinTech® tehnoloogia kasutab kiiret külmutamist, tekitades kuiva ja külma õhu tugeva ringlemise, mis aitab sellist riknemist ära hoida. Nii säilivad toiduained kauem ja maitsevad paremini.

Värskelt blenderdatud daiquiri AEG Gourmet Pro blenderis

Vähem kuumust, rohkem maitset

Miski pole maitsva smuuti valmistamisel temperatuurist olulisem. Blenderi lõiketerade pöörlemine võib piisavalt palju soojust tekitada, et värsked koostisained rikkuda. Sel põhjusel kasutavad The Gourmet Pro Collectioni blenderid tavalise pöörlemisrežiimi asemel pulssrežiimi, kui nad smuutisid segavad.

Kas teadsite?

Õigesti jahutatud värske spargel säilitab oma värvi

Üle 75% peredest ei tea, millist temperatuuri oma külmutuskapi jaoks valida. Seetõttu kaotab säilitatav toit oma maitse ja tekstuuri juba enne seda, kui toiduvalmistamisega algustki tehakse.

Enamik külmutuskappe kasutab külmiku- ja sügavkülmikuosas sama ringlevat õhku, mille tagajärjeks on kehvad temperatuuri- ja niiskustingimused mõlemas sektsioonis.

3. samm: Kuumus

Kuidas kuumuse abil maitseid luua ja kuidas toidu tekstuuriga arvestamine võimaldab erinevaid koostisaineid avastada. Maitse tekib toiduvalmistamisel siis, kui suured molekulid väiksemateks lõhustatakse ja selle käigus neis peituvad maitsed vabastatakse. Vaadake, kuidas eri küpsetusmeetodid, alates induktsioonist kuni auru ja sous vide'ini, oivalisi maitseid vabastavad ja seeläbi kõiki toite väärtustavad.

Gurmeeroog liha ja köögiviljadega

MIS ON KUUMUS

Kui soovite maitseid tõeliselt väärtustada, tuleks teil mõista kuumuse olemust molekulaarsel tasandil. Kõige täiuslikuma ja parema maitsega steigi saladuseks on aminohapete ja suhkrute reaktsioon temperatuuril 130°C. Kuid piisab vaid kõrgemast kuumusest ja molekulid hakkavad "põgenema", viies kaasa maitse ja tekstuuri. Õnnestunud juurviljade jaoks läheb tarvis sellist kuumust, et maitset sisaldavate rakkude seinad puruneksid, kuid maitse ise õhku ei haihtuks.

Leek klaasist kuubikus, mis tähistab maitsete väärtustamises kuumuse sammast

Kuumuse meistriklass

Kuumuse õige kasutamine on õnnestunud toidu saavutamiseks oluline, kuid mida see tähendab? Meie Tasteology ekspert Catalina Vélez uurib auru kasutamise ja madalal temperatuuril küpsetamise ajalugu. Ning seda, kuidas selline meetod aitab teil oma kodus paremaid maitseid ja toitainerikkamat tulemust saavutada.

AEG induktsioonpliidi wokpannil valmiv toit

Maitse säilitamine induktsiooniga

Induktsioonpliit tagab õige maitse kuumuse täpse juhtimise ja levitamise abil. Kui steik küpseb, tõmbuvad selles leiduvad valgukiud kokku, eraldades niiskust, toitaineid ja maitset. Kõrgelt kuumuselt madalamatele üleminekul kiud lõdvenevad, säilitades maitsvad lihamahlad. Parima tulemuse saamiseks pöörake liha iga 15 sekundi, mitte aga paari minuti järel. Steigi sisemine kuumus küpsetab seda rohkem kui ümbritsev kuumus.

Triipudega steik puitalusel
MaxiSense® Combi

Ideaalne valik roogade valmistamisel, kus loeb iga sekund või kraad.

MaxiSense Combi induktsioonpliit koos plancha grilliga

Täielik toiduvalmistamisvabadus

Ergutage oma loovust ja kasutage MaxiSense® Combi-pliidi paindlikkust ja täpsust. See kasutab induktsioontehnoloogiat, pakkudes kiiremat kuumust kui gaasi- või elektripliit. Kuumuse täpne juhtimine võimaldab teil välkkiirelt praadimiselt hautamisele lülituda.

Parim kuumus on aur

Auruküpsetuse populaarsuse põhjuseks on asjaolu, et õrn aur kaitseb toidu molekule. Toit ei kuumene üle ja maitsed jäetakse alles. Täiendav niiskus takistab niiskuse aurustumist, aitab tekitada krõbedat pinda ning väldib sisemuse üle- või alaküpsemist. Just selsamal põhjusel kerkivad küpsetised kiiremini ja ühtlasemalt. Taigna pinnal toimuv karamelliseerumine aitab moodustada oivalist krõbedat koorikut.

Aurutamine säilitab toidu parimad ja puhtaimad omadused...

Catalina Vélez

Telekokk

Valik vaakumisse pakendatud toiduaineid

Õrnatoimeline sous vide

Parim tehnoloogia kuumuse jaotamiseks on tõenäoliselt sous vide. See tehnoloogia kasutab vaakumkinnitusega plastikust kotte ning veevanni, et hoida alles iga koostisaine niiskus, aroomid, toitained ja maitsed. Kraadi täpsusega temperatuuri juhtimine tagab vajaliku kontrolli toidu üle ning selle täiusliku valmimise.

Võrdlus, mis näitab, kuidas mõjutas sous vide küpsetatud pardifileed
ProCombi® Plus

Sulgege toit kotti, asetage ahju ja nautige.

Lihtne sous vide

Sous vide kasutab vaakumkinnitatud kotte, et sulgeda sinna toidu maitsed ja säilitada niiskus. Temperatuuri hoitakse poolekraadise täpsusega kindlaksmääratud vahemikus. ProCombi® Plus teeb sous vide'i lihtsaks. Nii tagate iga kord õnnestunud tulemuse.

Kas teadsite?

Spargel ja sidrun

Veemolekulid juhivad soojust kiiremini kui õhk, seega levitab 100°C aur kuumust koguni samal tasemel kui 600°C õhk.

Juurviljade keetmisel läheb kaotsi ligi 70% C-vitamiinist, kuid aurutamine vähendab C-vitamiini vaid 40%.

4. SAMM: KOGEMUS

Maitset võivad mõjutada kõik meie meeled. Kui mõistate, et sellised omadused nagu toidu väljanägemine või tekstuur võivad maitset oluliselt võimendada, on kulinaarsete naudingute uuele tasemele viimine teie päralt.

Oivaline ja mahlane steik, mis on valminud auru kasutades

Maitske silmadega

Kui toidu värv on ideaalne, maitseb see paremini. Just seetõttu armastame me kaunilt roosakat steiki või kuldse koorikuga saia. Auru õrn toime kaitseb toitu ja seetõttu aitab neil kaunitel värvidel püsida. Ka see, kuidas toitu serveeritakse, võib maitset mõjutada. Maitse tõhustamiseks serveerige magusaid toite ümmargusel valgel taldrikul ning soolaseid toite sirgete servadega mustal taldrikul. Ja ärge unustage, et toit peaks paiknema taldriku keskel.

Valik söögiriistu, taldrikuid ja toiduaineid klaasist kastides, mis esindavad maitsete väärtustamise kogemuse platvormi.
Autuküpsetus säilitab värvid

Eksperimentaalpsühholoogia uuringute kohaselt peavad inimesed erksamat värvi puu- ja juurvilju värskemaks ja maitsvamaks

Pidu meeltele

Toit hõlmab mitut meelt. Et aidata teil tõeliselt mõjuvaid roogi valmistada, tuleb appi Tasteology ekspert Charles Spence, kes uurib, kuidas nägemismeel isu mõjutab. Kuidas mõjutavad värv ja kuju toidu maitset. Ja miks paneb Instagram meil suu vett jooksma.

Stiilne köök

Maitske kõrvadega

Teie köögis kõlavad taustahelid ja muusika võivad samuti toidu maitset mõjutada. Kõrgemad helid võimendavad magusaid ja hapukaid maitseid, kuid madalamad helid tugevdavad mõru ja umami-maitset. Kui ruumis mängib muusika, mis on vestlusega sama tugevusega, teeb see söömise nauditavamaks. Seega vaikse õhutõmbe taustal võite proovida, milline on heli tõeline mõju teie maitsemeeltele.

Pilt, mis kujutab helide ja maitsete kogemise omavahelist mõju
Täitke vaikus

Peaaegu hääletu õhupuhasti võib teie köögile anda ideaalse helitausta, mis täiustab iga õhtueinet.

Aurus valmiv mõnusalt kreemise tekstuuriga šokolaadipuding

Maitske sõrmeotstega

See, kuidas me toitu hamba all tunneme, mõjutab maitset üsna tugevalt – olgu tegemist õrna steigi või mõnusalt mahlaka šokolaadikoogiga. Auru õrnatoimeline kuumus või sous vide-küpsetamine on sellise tekstuuri saavutamiseks parimad valikud. Isegi kasutatavad söögiriistad mängivad rolli. Raskemad noad-kahvlid mõjuvad kvaliteetsemalt. Ning kindlasti mõjutab teie joogi nauditavust ka klaasi kuju ja raskus.

Mida tugevam värv, seda intensiivsem maitse.

Prof. Charles Spence

Oxfordi ülikool

Taldrik pannkookidega

Külluslikud tekstuurid

Sametised smuutid. Maitsev kausitäis teralist hummust. Äsjaküpsetatud tassikoogid, mis on õhulised ja pehmed. Tekstuur annab toitudele sügavust ja isikupära. Gourmet Pro kollektsiooni blenderid võimaldavad teil mängida nii maitse kui tekstuuriga. Jätke kõvemad toiduained veidi teraliseks või blenderdage koos vedelikuga, et saavutada sametine tulemus.

Kas teadsite?

Kristallpuhas veiniklaas klaasist kuubikus

On leitud, et valge vein maitseb kõige paremini sinises või punases keskkonnas.

Klaasi kujust võib sõltuda, kuidas me toidu ja joogi kvaliteeti hindame.

Maitsete väärtustamine saab alguse kirest, pühendumisest ja mõistmisest, kui olulised on toiduvalmistamise kõik etapid. Kuidas valida parimaid koostisained, kuidas neid kõige paremini säilitada, millist kuumust kasutada ja kuidas rooga parimal moel serveerida.

Nüüd, kus te oskate pisiasjadele tähelepanu pöörata, on käes aeg tulemust nautida.